Thursday, May 14, 2015

Óraterv

A műveltségi terület/kompetenciaterület neve: Magyar nyelv és irodalom         
Az óra címe: Összefoglaló óra: szószerkezettan        
Iskolatípus: Általános iskola
Az évfolyam: 7. osztály
Létszám: 25 fő
SNI tanulók száma:0
HHH tanulók száma:0
Foglalkozás időtartama: 45 perc
Az óra célja és feladata: a szószerkezetről tanultak ismétlése, a témazáró dolgozatra felkészülés különböző gyakorlófeladatokkal. A gyakorlatok a szószerkezetek minden fajtáját lefedik, a tanultakat kreatív, önálló és páros gyakorlatokkal ismételjük át.
Az óra didaktikai feladata: gyakorlás, összefoglalás, ismétlés
Szükséges taneszközök: digitális tábla

Általános oktatási, képzési, nevelési célok:
Milyen oktatási célok elérésére törekszik majd az órán? Mi a célja a tanórával?
Általános célok: A diákokban a nyelv rendszerszemléletének kialakítása, metanyelvi szerep-, eszközszerep tudatosítása és erősítése, valamint más tantárgyi ágazatok tanításához egy alapvető tudás megszerzése (pl.: helyesírás, szövegtan, stilisztika).
Az összefoglalóóra célja: felidézés, rendszerbe foglalás
Milyen képzési feladatok elérésére törekszik (minimum, optimum) a tanóra végére?
Minimum: Az összes szószerkezet átismétlése és a hozzájuk kapcsolódó gyakorlófeladatok megoldása. Az ismeretellenőrzéshez egy megfelelő szintű összefoglalása az egész anyagrésznek.
Optimális helyzetben: Az órát lezáró játékos feladatokra is sor kerül.
Milyen nevelői hatásrendszerek működhetnek a témakör tanítása során?
Anyanyelvi nevelés a funkcionalitás és a produktivitás elve mentén.
Bemeneti feltételek, ismeretek:
Milyen előzetes ismeretek (pl. fogalmak, ismeretek, készségek, képességek) szükségesek a tanulók részéről a témakör eredményes elsajátításához?
Nyelvi rendszerről eddigi ismeretek: nyelv egységei. Ezen belül a szószerkezet fogalma, alá és mellérendelő szószerkezetek fogalma és fajtáinak ismerete
Fejlesztendő kompetenciák:
Milyen kompetenciák fejlesztését célozza meg a foglalkozás?
Anyanyelvi kommunikáció, digitális kompetencia
Motiváció, a figyelemfelkeltés és - fenntartás eszközei:
Milyen lehetőségei vannak a tanulók érdeklődésének felkeltésére, a folyamatos motiváció biztosítására?
1.      feladat: közös munka, mindenki rajzol
2.      feladat: játékos feladattal, korosztályhoz illeszkedő képek segítségével, smart tábla dobókockával
3.      feladat: versenyszellem kialakítása
4.      feladat: játék, már nem szerves része az órának, nem szükséges a feszes tempó és magasfokú fegyelmezés

Ismeretek alkalmazása:
Milyen feladatokkal biztosítja az ismeretek gyakorlati alkalmazását?
- rendszerbe foglalás, csoportosítás
- szószerkezetek alkotása
- szószerkezetek felismerése szövegben
- játékos gyakorlatok
IKT integráció:
Milyen módon segíti elő az adott foglalkozás a tanulók IKT műveltségének fejlesztését?
Digitális kép feldolgozása, értelmezése a megadott szempontok alapján. Digitális szöveg olvasása.
Milyen módon teremt lehetőséget az adott foglalkozás a tanulók IKT-s ismereteinek alkalmazására?
Internetes oldal használata (Ágrajz létrehozása)
Milyen módon használja ki az IKT eszközök szemléltető erejét?
Szinte az összes feladathoz felhasználja az óra.
Milyen módon használja ki az IKT eszközöket a különböző szervezési módok kialakításában?
A feladatok csoportosításában használja fel.
Differenciálás eszközei:
Milyen tanulói sajátosságokat fog figyelembe venni a differenciálásnál?
Kevés differenciálás. Az óra célja, hogy mindenki felszólaljon, ezt a 2. feladat lehetővé is teszi. A párok és csoportok kialakítása heterogén, teljesen véletlenszerű.
Milyen lehetséges megoldásai vannak a tehetséges, jól teljesítő tanulók és a gyengén teljesítők egyéni fejlesztésének?
Segédlet adása nyomtatott formában vagy interneten keresztül.
Műveltségterületi integráció:
Más tantárgyak tartalmával milyen kapcsolatban áll tanóra tartalma?
Alapozó szerepe van az idegen nyelvek tanításához és az irodalomolvasáshoz, valamint a műelemzéshez.
Tanulási folyamat biztosítása:
Milyen előkészítő munkát igényelnek az órán felhasznált digitális eszközök?
- A digitális tábla üzemeltetése.
- Az órához kapcsolódó anyagok (melléklet, www.bubbl.us weblap megnyitása és bejelentkezés) összegyűjtése egy diasorba.
- Működő internetkapcsolat.
Milyen várható nehézségekre kell felkészülni (tanulók, tanulásszervezés, taneszközök, egyebek)?
- Internetkapcsolatban felmerülő problémákra.
Kapcsolódás későbbi foglalkozáshoz:
Milyen témakörök, tananyagok jelenthetik az adott foglalkozás folytatását?
További témakör: mondattan.
Felhasznált források (tankönyv, munkafüzet, feladat és szöveggyűjtemény, digitális tananyag, online források, szakirodalom… stb.):
- Keszler Borbála (szerk.) 2006. Magyar grammatika. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó.
-  www.bubbl.us
- 3. feladat 2. szövege: Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem ( http://mek.oszk.hu/00700/00719/00719.htm )

A táblázat az alábbi linken érhető el:
https://drive.google.com/file/d/0B6TdwXYrmGsXR0phSlJ3bjFKSkk/view?usp=sharing

A melléklet tartalma:
-         a hagyományos tábla képe az 1. gyakorló feladathoz(itt fogalomtérkép alapján),
-         két db kép a 2. gyakorló feladathoz
-         a kivetítendő szövegek, az interaktív tábla képe a 3. gyakorlófeladathoz
-         a játékos feladatok képe az interaktív tábláról




Melléklet:
1.      gyakorlófeladat képe
 2.      gyakorlófeladat
1. kép
2. kép
 3. feladat
1. szöveg:
 2. szöveg





Thursday, May 7, 2015

Online időszalag készítése

Ez egy nagyon várt feladat volt részemről, hiszen a történelemhez kifejezetten jól lehet használni ezeket és a gyerekeknek is nagy segítséget jelent.
Az első időszalag a www.timetoast.com-mal készült el a Dualizmus idejéből. Könnyű volt kezelni, képeket és linkeket is lehet mellékelni az egyes időpontokhoz. Pl. egy életrajzhoz tökéletes lenne ez az oldal.

A Link itt található:
http://www.timetoast.com/timelines/dualizmus-magyarorszagon



Azonban ez pont egy olyan korszak, aminél fontos lenne, hogy a nagy sávon belül kisebb időintervallumokat is létre tudjunk hozni. Pl.: Bach-korszak, Schmerling provizóriuma jobban átlátható, ha rajzban mondjuk más színnel tüntetjük fel. Ezeket nem tudtam megoldani.
Ezt a sávos rendszert a Power Pointon belül sokkal jobban meg tudtam oldani. Ennek nehezebb a kezelése, sok időbe telt, mire rájöttem, hogyan lesz olyan, amilyet én szeretnék. De ezt konkrétan a Dualizmushoz szívesebben bevinném órára attól függetlenül, hogy itt képeket és videót sem tudtam mellékelni az adott eseményekhez.

Szófelhők készítése

A www.tagul.com- mal rendkívül könnyű bármilyen alakzattal létrehozni egy szófelhőt. Gyorsan elsajátítható. Két szófelhőt hoztam létre, mindkettőt versekből. 
Az első egy Karafiáth Orsolya darab, ami egy tündérről szól, ez indokolta a női alakot. A színek minél nagyobb kontrasztban vannak, annál jobban kiadja a szöveget. Azonban itt jöttem rá, hogy nem célszerű nagyon hosszú szöveggel dolgozni, mert nem adja ki olyan jól a részleteket. Az összkép nagyon érdekes, ki lehet tenni egy osztályterembe díszítésnek is, de órára szemléltetésnek rövidebb versekkel próbálkoznék.

A következő már egy sokkal rövidebb, egy versszakból álló Tóth Árpád mű. Ez az egyik személyes kedvencem és véleményem szerint a vers hangulatát tökéletesen közvetíti az alakzat és a szín is. Ez alkalmas lehet a gyerekek számára a mélyebb, több érzékszervvel történő befogadást.

Wednesday, April 22, 2015

Online tesztszerkesztés

A következő feladat egy teszt létrehozása volt az Edu-s oldalon. A virtuális diákjaimnak egy gyakorló kérdéssort állítottam össze a szószerkezetekkel kapcsolatban. A teszt a dolgozatkérdéseihez hasonló típusokat tartalmaz. A kérdéseket nehézségi fokok alapján 1-4 pontra értékeltem. Az igaz-hamis  és a többszörös választós kérdések általában 1 pontot érnek, a becsapós "két válasz is jó" típus 2-t.
Párosítós feladat is került a tesztbe, mert a kérdőszavakhoz rendkívül jó ez a típus. Konkrétan úgy jelenik meg ez a fajta kérdés, hogy a kapcsolatos-, választó- és ellentétes mellérendelős szószerkezeteket kell párosítani a kérdőszavaikhoz.
A legnehezebb kérdések a végére maradtak, amik már pontban is többet érnek. A 3 pontos feladatokban konkrét mondatoknak a típusát kell megnevezni. A legtöbb pontot érő feladatban pedig a tanulóknak saját maguknak kell mondatokat alkotniuk úgy, hogy azok tartalmazzák az előre megadott mondatrészek típusait. Ez egy szabadformájú kérdésben valósult meg.
A tesztet rendkívül könnyű volt megalkotni. Nagyon felhasználó központú. Azonban jó lenne, ha egyes feladatokhoz lehetne képet csatolni vagy egyes szövegrészeket és ezekhez kapcsolódóan is lehetne feladatokat adni a diákoknak.


Wednesday, April 15, 2015

Digitális tananyag készítése SMART Notebookkal

A mai bejegyzésben a Smart Notebookkal készítettem feladatokat egy fiktív mellérendelős szerkezeteket tanuló órára.
Az első dián egy videó és egy összefoglaló internetes oldal található.


A második dián az összes mellérendelő szószerkezet láthatják a diákok a kötőszavakkal és a jelölésekkel együtt. Ezen kívül egy illusztráció is segíti a memorizálást.


A tanulás után a különböző mellérendelős szószerkezetek játékos megtanulása következik. A harmadik dia még egyszer átveszi a szószerkezetek neveit. Ezeket kell kirakniuk a gyerekeknek az összekevert betűkből. Segítségükre lehetnek a kötőszavak, ha nem nem tudják egyből megoldani a feladatot.


A negyedik dián már konkrét szószerkezeteknek a fajtáit kell felismerni a dominó egyik oldalán. A válasz után pedig a másik oldalon megtalálható a helyes megoldás.



Az ötödik játék egy dobókockás feladat, amelynek az oldalain a mellérendelő szószerkezetek jelölései találhatóak. A dobás után pedig a gyerekeknek egy fajta mondatot kell alkotniuk a micimackós kép alapján.


Összességében érdekes feladatok voltak, a Lesson Activity Toolkit feladatai rendkívül sokszínűek és nagyon sok féleképpen alkalmazhatóak. Inkább fiatalabb korosztály számára tudom elképzelni ezeket a játékokat.

A teljes anyag itt található:

https://drive.google.com/file/d/0B6TdwXYrmGsXOERYcWg1RmVPNjg/view?usp=sharing

Wednesday, April 8, 2015

Online fogalomtérkép


A mai bejegyzésben a fogalomtérképek online létrehozásával kapcsolatos reflexióimat osztom meg. A kiválasztott témám a szintagmák, amelyre azért esett a választásom, mert saját tapasztalatból tudom, hogy ennél az anyagrésznél egy jól összeállított segédanyag sokat segíthet a memorizálásban. A saját célokon felül egy végzős korosztály tanítása során is használható lehet egy alaposan megszerkesztett fogalomtérkép. Meg kell jegyeznem a legelején, hogy a „szintagma” megjelölést csak egyetemen használjuk. Egy középiskolai osztály tanítása során inkább a „szószerkezet” megjelölés lenne a szerencsés. Ezen kívül fontosnak tartom megemlíteni, hogy felsőoktatásban inkább az „asszemantikus vonzatok” megnevezést használják az „állandó határozós szószerkezetek” helyett és a határozós szerkezetekből természetesen a középfokú intézmények elvárásai kevesebbet foglalnak magukba, mint az általam illusztrált képeken.
A fogalomtérkép kifejezetten jó illusztrációnak, ez a feladat elvégzése közben csak még jobban tudatosult bennem. Kettő honlapot is használtam a házi feladat elvégzés érdekében. Az első a Coggle.it volt, aminek segítségével készítettem el a következő ábrát:


Könnyű volt a kezelés. Nem kellett sokat gondolkozni, hogyan hozhatnám létre a különböző ágakat. Többszörös átalakítás után is esztétikai kifogásaim voltak az elkészült művel, így kipróbáltam egy másik honlapot is.


A bubb.us is ugyanolyan könnyen kezelhető volt az angol nyelvezete ellenére is. Ez a variáció nekem jobban tetszik. Átláthatóbbnak érzem, mint az előbbi ágrajzot. A színekkel és a betűk méretével is jobban tudtam variálni. Még kifejezhetőbbé vált az egyes részek elkülönítése egymástól.

Érdemes ezeket a praktikát felhasználni az oktatásban véleményem szerint. Színesebbé teszik az órát és a vizuális típusoknak kifejezetten nagy segítséget jelent a tanulásban. 

Tuesday, February 24, 2015

Digitális tananyagelemek az oktatásban

A mai blogbejegyzésben a Modern pedagógiai eszközök c. kurzus első házi feladatát mutatom be. Egy szabadon választott témából elképzeltem egy fiktív órát, amihez óravázlatot készítettem különböző segédanyagokkal. Reményeim szerint majd a későbbiekben ezt kipróbálhatom tantermi körülmények között is élő diákokkal. Az órán Sophoklés Antigoné c. drámájával RJR modell segítségével dolgoznánk. A megvalósításhoz nélkülözhetetlen, hogy az osztály már találkozzon a szöveggel és az ókori dráma főbb szempontjaival, mire ehhez a részhez érkeznek. Ahhoz, hogy a tartandó óra sikeres legyen, a gyerekeknek otthoni felkészülésként küldenék anyagot a virtuális osztályterem irodalom csoportjába. (Előző órán megtanultunk ilyen tereket létrehozni és ez nagyban megkönnyítheti bármely pedagógus kommunikációját az osztállyal.)

Az előzetes felkészülési anyagok a következőek:
Ezt a videót 3:24-től, kifejezetten a dráma műnemének az átismétlésére lehet felhasználni. A következőt pedig már specifikusan az Antigonéhoz ajánlanám nekik.
3) Természetesen, akinek nincs meg a szöveg, az a következő oldalon is hozzá tud férni:
4) A szöveg részeinek az összefoglaló ismertetése pedig megtalálható a következő oldalon:


Óra: „A törvénnyel szemben”
Az RJR-modell alapján levezetett óra célja a műben található emberi és isteni törvények feldolgozása, megértése és értékelése. Ezen keresztül a jelenkorban fellelhető problémákkal, kérdésekkel való foglalkozás, véleménynyilvánítás megfogalmazódása a lényeg. Ezen túl megjelenhet esetleg a törvénnyel/ hatalommal szemben való önképviselet is.

Óraterv:
1)  Ráhangolódás
      -  asszociációs játék a következő fogalmak kapcsán: törvény, bíróság, bűn, büntetés, temetés
      - Frontális megbeszélés az ókor és a jelen közti különbségekkel kapcsolatban.
-          Írott és isteni törvények léte
-          Ki hozza ezeket a törvényeket?
-          Melyik a magasabb rendű?
-          Ki az, aki felügyeli ezeknek a betartását?
-          Ki büntethet és mivel? Ennek mi az oka?  
      2) Jelentésteremtés
      a) A prológus felolvastatása a gyerekekkel
(szövegek kivetítése a www.mek.oszk.hu oldal segítségével vagy saját digitális eszközről is olvasható, esetleg könyv formátumban)

b) Megbeszélés a következő témában: a temetés törvényének mibenléte, ki tiltotta meg, hatalmi viszonyok tisztázása a szöveg és a következő kép segítségével: http://www.temeto-miskolc.hu/hagyomanyos-koporsos-temetes


c) Antigoné- Kreón párbeszéd szerepfelosztás általi feldolgozása. Fiúk Kreónok, lányok Antigonék. Gyűjtsék ki a konfliktus okait. Indokolják meg, hogy a szereplőnek miért van igaza. Ki a hatalmi viszonyban a feljebb álló (segédletként a családfát ábrázoló kép: http://iskolaianyagok.blogspot.hu/2009/04/antigone.html)?



3) Reflektálás
Választható feladat
a)       Mi hogyan tudjuk érvényesíteni a véleményünket, ha nem értünk egyet egy intézkedéssel/törvénnyel? Mik ennek a lehetséges formái?
b)       Mi a véleményed a halálbüntetésről?
Forma: otthoni házi feladat fogalmazásként

Az óra összegzése:
Fejlesztési célok és nevelési területek:
Erkölcsi nevelés, állampolgárságra és demokráciai való nevelés és önkéntesség.
Főbb fejlesztési területei az órának:
Beszéd és szóbeli szövegalkotás, beszédértés, olvasás és szövegértés

Reflexiók az órai feladatra:

A videós segédanyagokat kifejezetten jónak találtam, hiszen nagyon egyszerűen és tömören, de jól összegzik a lényeget. A diákoknak 5 percébe kerül megnézni és máris eszükbe jut minden, amit az előző órán tanultak. A kötelező olvasmányok kapcsán a www.mek.oszk.hu , http://www.pim.hu/ óriási segítség, amelyek a tanár és diák helyzetét egyaránt megkönnyíti.